Jak vybrat jízdní kolo

RYCHLÝ KONTAKT:

Telefon: 728 582 379, 547 230 088   e-mail: jiriminarik@tiscali.cz

KOLO VYBÍRÁME PODLE TOHO JAK HO CHCEME POUŽÍVAT A KDE BUDEME JEZDIT

KOLO VYBÍRÁME PODLE TOHO JAK HO CHCEME POUŽÍVAT A KDE BUDEME JEZDIT

Pokud kupujeme kolo poprvé, nebo měníme to současné určitě je dobré si to promyslet. V následujícím textu se dozvíte o současných kategoriich kol, způsobu využití.

Neméně důležité je i zvolit od dané kategorie správnou velikost rámu. Každý model kola je vyráběn v několika velikostech. Ta se značí písmeny XS, S, M, L, XL. Nebo v palcích 13,5", 15", 17,5", 19", 21, 23". Někdy i v cm 34,40,44,48,52,56 cm. Jednu z těchto variant vždy najdete na rámu, nejčastěji na sedlové trubce.  S určením správné velikosti vám vždy rádi poradíme.

Vždy vám správně nastavíme na kole posed, aby šlapání bylo co nejefektivnější, jízda co nejpohodlnější. Sedlo se dá nejen nastavit na výšku, ale posunovat i podélně, měnit úhel sklonu. U řidítek záleží na délce a úhlu představce / ten spojuje trubku řidítka s vidlicí /. Dá se případně i změnit šířka řidítka, úhel úchopu. Ovládací páčky brzd a řazení se dají rovněž nastavovat. 

Orientační tabulka velikostí rámů:

Výška postavy               Horská kola               Krosová kola
150-160cm                  15"-16",XS-S            16",S
161-170cm                  17"-18",M                 18"-19",M
171-180cm                  18"-19",M                 19"-20",M-L
181-190cm                  19"-21",L                  21"-22",L-XL
190-200cm                  21"-23",L-XL             22"-24",XL-XXL

Vždy je nejlepší si velikost kola přímo na prodejně vyzkoušet a projet se!

 

 

 

 

 

 

HORSKÁ KOLA MTB

HORSKÁ KOLA MTB

Kola jsou určena pro jízdu v rozmanitém terénu od lehkého až po náročný. Výběr modelu se odvíjí od několika faktorů: nejčastěji využívaný terén, jeho náročnost, doba strávená na kole a jeho časté využívání. Tyto faktory jsou důležité pro technické vybavení kola. Např. pro jízdu v lehkém terénu lze vybrat model v základní technické výbavě a naopak pro náročný terén je lepší vybrat technicky lépe vybavený model, tomu odpovídá i cena. Horské kolo je možno použít i na cyklostezkách a na silnici. Ale pro svou konstrukci a typ používaných pneumatik není jízda na tomto povrchu tak efektivní jako u krosového kola. Horská kola používají tři průměry kol.     

29" kola

Jednoznačnými přednostmi 29" kol jsou:

- lepší setrvačnost kol / po rovinách a ve zvlněném terénu/

- lepší průchodnost těžkým terénem / menší nájezdový úhel na překážku /

- pohodlnější jízda po hrbolatých a rozbitých cestách

- větší styčná plocha s povrchem

 Naopak nevýhodou je:

- vyšší hmotnost

- náročnější ovládání

- do prudkých kopců je potřeba větší sílá

27,5" kola

jejich uplatnění je u horských kol pro nižší postavy / do 175cm / a především pro dámská horská a celoodpružená kola. Tato kola mají lepší ovladatelnost a nižší hmotnost.

26" kola

AUTHOR. GHOST u modelových řad pro rok 2016 a 2017 používá tento průměr kol u základních levnějších modelů. 

Celoodpružená kola

je třeba dělit dle výšky zdvihu a průměru kol, které zásadním způsobem ovlivňují vlastnosti kola.

- 100-120mm /kola 27," a 29"/ - lehká sportovní kola, která se efektivitou jízdy blíží pevným rámům. Přední vidlici a zadní tlumič lze zcela zablokovat, čímž se eliminují ztráty výkonu v nežádoucím pohupování. Při odemknutí tlumičů je kolo velmi pohodlné nejen na rozbité cestě ale i v terénu.

- 140-160mm /kola 27,"/ stále populárnější enduro kola, na kterých se dá velmi obstojně vyjet každé náročné stoupání ale to pravé nastává až v těch nejtěžších sjezdech.

- 160mm a vice - sjezdová kola.

 

 

KROSOVÁ KOLA

Jsou určena pro jízdu po silnicích, polních, lesních cestách. Toto kolo vybírá cyklista, který  kolo používá na výlety, nepotřebuje se pohybovat v náročném členitém terénu. Konstrukce rámu je přizpůsobena podlnějšímu-napřímenějšímu posedu jezdce oproti kolu horskému. Tento typ kola je velmi populární a je přímo předurčen pro cykloturistiku.

TREKINGOVÁ - TOURING KOLA

Konstrukci rámu a vybavením jsou velmi podobná krosovým kolům. Mají navíc blatníky, nosič, stojánek, osvětlení. Jsou používána hlavně jako dopravní prostředek.

CESTOVNÍ - City BIKE

Převážně modely dámské, s velice nízkým a pohodlným rámem pro snadný nástup na kolo. V této kategorii je velice pestrá a i cenově dostupná nabídka. Na naší prodejně: například značky AUTHOR, GHOST, LEADER FOX, GALAXY, KENZEL

JUNIOR - KOLA PRO DÉŤI

Modely kol ve velikostech pro děti od 2 let - 90cm výšky až do asi 13-15 roků a 150cm výšky. Při výběru těchto kol se orientujeme podle aktuální výšky díťete, jeho technické zdatnosti a obratnosti. Každého dále zajímá jak dlouho daný model vydrží než z něho díťe odroste. Kolo by mělo vždy sloužit alespoň dva roky.  Pro lepší orientaci uvádíme následující.

Odrážedla na kolech 12"   

Pro děti od 2 let a 90cm výšky. Velice vhodné pro děti až do 4 let věku. Odrážedlo naučí držet rovnováhu, a zábavným způsobem připraví na přechod na kolo. Kvalitní lehká odrážedla mají hmotnost 3,5kg.

Kolá 12"

Patří do stejné věkové kategorie jako odrážedla.

Kola 16"

Tato malá jízdní kola mají průměr kol 16". Vhodné od 100cm a zhruba 4 let. Vždy jsou lepší provedení na duralových rámech. Nižší hmotnost. Zadní brzda je protišlapací-torpedo/brzdí šlápnutím směrem vzad/. Druhá přední je nejlépe provedení V. Vždy je důležítý lehký chod ložisek a snadné ovládání. Některé modely těchto kol mají balanční kolečka pro snadný začátek. Je vhodný i bezpečnostní praporek, který zdálky upozorňuje na malého cyklistu.

KOLA 20"

Velikost rámu u této kategorie 9"-10". Velikost kol 20" Vhodné od 115cm a zhruba 6 let. Vždy je lépe když má kolo duralový rám, kerý je lehčí a kolo je lépe ovladatelné. Tato kola mají jednopřevodník a 6.-7. kolečko.

Brzdy provedení V. Důležité jsou i dětské brzdové páčky a lehkost chodu řazení. Kola AUTHOR a GHOST toto splňují. Pro malé adrenalinoé jezdce se nabízejí i modely s velmi dobře fungující odpruženou vidlicí. 

KOLA 24"

Velikost rámu u této kategorie 12"-12,5". Velikost kol 24". Vhodné od 125-130cm a od 8 let. Tato kola mají již vše jako modely kol pro dospělé. Brzdy klasicné provedení V, nebo kotoučové. Počet převodů-vždy trojpřevodník a 7 až 9 kolečko u nejdražších modelů. Odpružená přední vidlice. 

KOLA 26"

Velikost rámu u této kategorie 13,5"-15". Velikost kol 26".  Rám je na výšku sice jen o 1" až 1,5" vyšší než rám 24" kola, ale protože kola mají větší průměr tak je tento model celkově vyšší a i delší /rozvor kol/. Tato kola jsou vhodná od 140cm výšky. AUTHOR A-Matrix 26" je velice dobře ovladatelné a hbité kolo. 

  

 

 

 

 

 

 
Tato stránka používá cookies. Vice info